FAQ – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Czy muszę znać język polski żeby móc się uczyć/studiować w Polsce?

Konieczna jest znajomość języka polskiego na poziomie komunikatywnym potwierdzona pozytywną oceną z Atestatu, często też niezbędne jest posiadanie certyfikatu z j. polskiego na poziomie B1.

2. Jakie są terminy rekrutacji do szkół i na uczelnie?

Szkoły rozpoczynają rekrutacje elektroniczną wcześniej niż uczelnie.
Termin rekrutacji do szkół to zazwyczaj początek maja do początku czerwca. Termin rekrutacji na studia to przeważnie początek czerwca do połowy lipca. Na niektórych uczelniach (np. PWSW w Przemyślu) rekrutacja dla osób, które nie zdążyły złożyć dokumentów w terminie trwa nawet do września. Terminy rekrutacji szkoły i uczelnie ustalają same dlatego czasem nieznacznie się różnią. Niektóre uczenie proponują również rekrutację w okresie zimowym, nabór ogłaszają wtedy na przełomie stycznia i lutego.

3. Czy na polskich uczelniach są egzaminy wstępne dla obcokrajowców?

Na dużej większości uczelni do podjęcia studiów wystarcza sam Atestat, ale niektóre mają egzaminy wstępne np. z j. polskiego jeśli uczeń nie posiada certyfikatu znajomości języka.

4. Czy konieczne jest posiadanie ukraińskiej matury do podjęcia studiów w Polsce?

Ukraińska matura nie jest wymogiem do podjęcia studiów w Polce natomiast jest niezbędna do otrzymania Atestatu, który jest konieczny
w procesie rekrutacji.

5. Jakie są różnice między studiami na państwowej a prywatnej uczelni?

Studia na państwowej uczelni są bezpłatne dla obywateli Ukrainy pod warunkiem posiadania przez nich Karty Polaka. W innym przypadku są studiami płatnymi. Szkoły prywatne są płatne dla każdego natomiast opłaty są zazwyczaj niższe niż na uczelni państwowej. Uczelnie prywatne często też dają możliwość rabatów i dofinansowań do czesnego poprzez np. stypendia socjalne.

6. Czy otrzymam pomoc w zorganizowaniu swoich spraw na miejscu po przyjęciu na studia?

Tak, oczywiście pomagamy w sprawach życia studenckiego poprzez: zorganizowanie zakwaterowania (akademik lub mieszkanie studenckie), rejestrację u lekarza, umowa u operatora telefonicznego, pomoc w pisaniu wniosków o stypendium, oprowadzenie po mieście i wskazanie ważnych miejsc itd.*

7. Czy przy procesie rekrutacji muszę mieć przetłumaczone dokumenty przez tłumacza przysięgłego oraz pokwitowane notarialnie pełnomocnictwa? Jak to wygląda w praktyce?

Wszystkie dokumenty jakie będą składane muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo abyśmy mogli w imieniu ucznia złożyć dokumenty w danej szkole potrzebne jest poświadczenie notarialne pełnomocnictwa. Zakres naszej pomocy zapewnia zarówno tłumaczenia jak i usługę notarialną.

8. Czy mogę liczyć na pomoc AB we wnioskowaniu o stypendia, dopłaty do akademika itp.?

Tak oczywiście, pomagamy we wszelkich tego typu formalnością. Usługi dostępne w odpowiednich pakietach. Zapraszamy do zakładki „Oferta”.

9. Czy uczeń/student jest objęty przez szkołę opieką medyczną. Jak to wygląda organizacyjnie?

Jeżeli student posiada Karta Polaka automatycznie posiada ubezpieczenie zdrowotne w NARODOWYM FUNDUSZU zdrowia (państwowa opieka medyczna), które umożliwia bezpłatna opiekę medyczną. Wszelkie formalności dopełnia w tym przypadku uczelnia. Jeśli student nie posiada karty wtedy musi ubezpieczyć się sam.

10. Czy podczas procesu rekrutacji muszę osobiście złożyć komplet dokumentów w wybranej szkole/uczelni?

Nie ma takiej potrzeby. Wszelkie dokumenty możemy składać w Twoim imieniu. Jedynym warunkiem jest wystawione przez Ciebie pełnomocnictwo, które tłumaczymy notarialnie.